безпеки життєдіяльності: дії у разі оповіщення про небезпеку, рекомендації щодо дій під час обстрілів
Почувши сигнал «Повітряна тривога» або інші сигнали оповіщення, прямуйте до захисних споруд цивільної оборони поблизу місця проживання чи місця частого відвідування — магазину, базару, медичного закладу тощо. Намагайтеся якнайменше перебувати поза місцем проживання та у малознайомих місцях без необхідності.
Уникайте місць скупчення людей. Не вступайте в суперечки з незнайомими людьми, уникайте можливих провокацій.
Потрапивши у район обстрілу, сховайтеся у найближчу захисну споруду цивільної оборони, сховище (укриття). Не виходьте з нього до кінця обстрілу. Якщо немає пристосованих сховищ, для укриття використовуйте нерівності рельєфу — канави, окопи, заглиблення від вибухів тощо. У разі раптового обстрілу ляжте на землю головою в бік, протилежний вибухам. Голову прикрийте руками, одягом тощо.
Під час обстрілу заборонено спостерігати за ходом бойових дій, стояти чи перебігати під обстрілом.
Перебуваючи у приміщенні під час обстрілу, не підходьте до вікон. Найліпше сховатися у захищеному приміщенні, наприклад, у ванній кімнаті або навіть лягти у ванну. А коли це неможливо — лягти долілиць на підлогу та прикритися будь-якими предметами, щоб захиститися від уламків і куль. Якщо вогонь артилерії, мінометний обстріл, авіаційне бомбардування застали вас на дорозі, негайно ляжте на землю, туди, де є виступ або хоча б невелике заглиблення. Заховатися можна у бетонних конструкціях — траншеях, неглибоких підземних колодязях, широких трубах водостоку і канавах, окрім тих, які можуть обвалитися або загорітися.
Незалежно від місця перебування, тіло має бути у максимально безпечному положенні. Згрупуйтеся, ляжте в позу ембріона. Розверніться ногами в бік стрілянини, прикривши голову руками та відкривши рот, щоб вибух не завдав шкоди барабанним перетинкам. Чекайте, поки стрілянина вщухне, а пострілів не буде бодай п’ять хвилин. Якщо житло розташоване в зоні регулярних збройних зіткнень, зміцніть вікна, наприклад, клейкою плівкою. Це допоможе уникнути розльоту уламків скла. Бажано закрити вікна, наприклад, мішками з піском або масивними меблями. Під час артилерійського, мінометного обстрілу або авіаційного нальоту не залишайтеся в під’їздах, під арками та на сходових клітках. Небезпечно також ховатися у підвалах панельних будинків, біля автомобільної техніки, автозаправних станцій і під стінами будинків із легких конструкцій. Такі об’єкти неміцні, тож можна опинитися під завалом або травмуватися. Перш ніж вийти з укриття, почекайте щонайменше 10 хвилин після завершення обстрілу. Адже після залпу зазвичай ведеться уточнення результатів стрільби й коригування вогню або зміна позиції.